Hladové múry ? Prečo nie!

8. augusta 2011, hranol, Nezaradené

Vždy keď bolo najhoršie , tak sa našiel nejaký osvietenec , ktorému nebolo ľahostané ako žije ľud v getach a  brlohoch pod parlamentným Vodným Vŕškom. Už to tak vyzerá , že  nášho socialneho a kultúrneho  ministra to začína škrieť. Toľko osvietených hláv sa už umiestnilo do Panteonu záchrancov ludstva,  a oni , že by boli iba takí  odkundesi? Tak  bolo vymyslené , že budeme opravovať naše národné ruiny. Práca je to zbytočná, lebo aj tak časom nám všetký spadnú na hlavu , ale pekne sa o tom  rozpráva a ešte krajšie počúva.

V historii bolo bežné , že keď  je zle , národ nemá čo do huby a vladcovia cítia , že ich to zmetie zo sceny,  potom musia niečo urobiť. Aby sa zachránili pri moci. Robili to už rimania , robili to aj v stredoveku . Český král a rímsky cisár Karel lV , keď videl biedu v královstve českom nakázal stavať – Hladové zdi- čo boli kamenné stavby  , múry popri ceste,  stavať hradby  zámkov ktoré nikoho neochránovali . Neboli nanič , ale podľa ich stavby sa dalo merať kto, koľko urobil.  Preto zostalo v Česku toľko mohutne opevnených zámkov a hradov. Na rozdiel od nás. Ale bola robota pre národ, každý kto robil ,dostal nejaka ten groš-plat, obed, holbu piva.

Robila aj Maria Terezia keď videla tú biedu  hlad v Rakúsku-Uhorsku. Stavali sa obrovské pevnosti , z tehál  ako je napríklad Terezín. Obrovské množstvo tehál, obrovske množsto pracovníkov,  miliony odpracovaných hodín. Jednoduché ako facka. Robíš , dostaneš plat.

V Europe dolo dosť príkladov  takéhoto počínania , a treba spomenúť , že aj  negatívnych , v  chudobnom a vyhladovanom Nemecku sa objavil Hitler ; ten to myslel spočiatku dobre , práca pre ludí , pocit ohrozenia , vyburcovanie národného cítenia , stavba zbrojoviek,  toho priemyslu čo spotrebuje aj posledné voľné pracovné sily na trhu. A to funguje. Veď to vieme aj od nás , ZTSky zamestnali všetko čo malo ruky , nohy.  A keď krachli ? Státisíce ludí bez práce.

Preto sa nielen zdá , ale je aj na mieste , že stavby hladových múrov –  opráv ruin hradov a zámkov  po Slovensku prinesie prácu veľa luďom. Ludia niečo zarobia . Vždy lepšie ako každý mesiac čakať na socialni podporu a poutpné dokazovanie , že si hladáš prácu. Takto je to lepšie , dať plat tomu kto robí, a nie naopak.  Aj keď je to vyšpekulované priam diabolský. Cena práce je 600€ , hrubá mzda je 400€. Po zaplatení odvodov aj tak tie peniaze skončia vo forme DPH , spotrebnej dani kompletne tam odkial prišli , z ministerstva financii. Kruh sa uzavrie. Len škoda , že sa to týka iba 2200 ludí, a nie 22000 ludí.

Že to funguje sme videli aj v USA,  kde v časoch hospodárskej krízy prezident Roosevelt vyhlásil program  The  NEW DEAL-  Nový údel. Tam išiel prezident Roosevelt ďalej , až za obzor myslenia našich otcov národa. Nechal zatvoriť od 6-9. marca 1933 všetky banky a 10.3.1933 otvoril už iba tie ktoré boli schopné prežiť a zbytok zlikvidoval.

On už v tom čase  ťažko chorý človek,  mal na to gule, ale kto ich má u nás?  On vyviedol národ z cesty zarubanej , ale kto vyvedie nás?